PETEK TEMİZLİĞİ

Evin iyi ısınmasını sağlamak için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlardan en önemlisi kışa girmeden yapılacak olan kombi ve petek temizliğidir. Bu temizlik, ısının daha iyi yayılıp verimli bir ısınma sağlanmasını, hem de yakıttan tasarruf edilerek ekonomik olarak kazanç elde edilmesini sağlayacaktır. Firmamız da petek temizliği konusunda uzman ekibiyle sizlerin hizmetindedir.

Petek Temizliği Hangi Durumlarda Yapılır?

Kombi ve petek temizliği her yıl yapılmasa da iki yılda bir bu temizliğin yapılması ısı verimliliği açısından yeterli olacaktır. Petek temizliğinin uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir.

Evlerimizde kullandığımız tesisatların iç kısımlarında zamanla kum, kireç gibi bazı yabancı maddelerin birikmesiyle tortular oluşur ve tıkanmalar meydana gelebilir. Bu durum ısı verimliliğinde kayıplara sebebiyet vermektedir. Kombiden çıkan sıcak suyun boruların içerisinden tam geçememesi, radyatörlerin giriş ve çıkış vanalarındaki tıkanmalarda bu tortu ve pisliklerden oluşmaktadır.

Ayrıca evimizde kullanılan peteklerin marka ve modelleri bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biridir. Kalorisi düşük kalitesiz peteklerde meydana gelen içten çürümeler tesisatın içerisinde tıkanmalara yol açabilir. Bütün bu durumlarda yapılacak olan bir uzman tarafından peteklerin temizlenmesi olacaktır.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Önceden petek temizliği, peteklerin tek tek yerinden sökülerek tazyikli suyla yıkanıp tekrar yerlerine takılması şeklinde yapılırdı. Günümüzde ise bu temizlik makineler ve kimyasal temizlik maddeleri ile daha kolay yapılmaktadır.

Makine ile yapılan temizlik işleminde ilk önce bir ön yıkama yani ilk temizlik yapılır. Bu aşamada makinenin hortumları peteklerin birinin (genellikle banyonun) giriş ve çıkışına bağlanır. Makinanın 3. hortumu olan tahliye hortumu da pisliklerin dışarı atılmasını sağlayacağından tuvalet veya klozete konur. Makinanın temiz su haznesinde bulunan su peteklere tazyikli bir şekilde basılır. Temiz suyun devir daim yapmasıyla tüm peteklerin iç temizlikleri yapılmış tüm kirler ve tortular makinanın özel filtresinde toplanmış, kirli ve pis sular petekten atılmış olur. Bu işlemden sonra kalorifer tesisatının ve peteklerin içerisine gönderilen kimyasal temizleyiciler ile tam bir temizlik sağlanır. Bu temizlik evin büyüklüğü ve petek sayısına göre değişmekle birlikte ortalama 1-2 saat gibi bir sürede bitirilmektedir. Tüm bu işlemleri firmamızın uzman personeli eşliğinde hiçbir sorun yaşamadan gerçekleştirebilirsiniz.

Kombi Petek Temizliği